poniedziałek, 11 marca 2013

Wiosna-czas na rolki

Jak jeździć na rolkach?

Nigdy nie jeździłeś na rolkach, ale chciałbyś zacząć? Nic straconego. Tego można nauczyć się w każdym wieku. Jazda na rolkach to naprawdę świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i rewelacyjna rozrywka. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek dla początkujących.

Ochraniacze

Podczas nauki jazdy na rolkach wywracanie się jest nieuniknione. Każdy, kto nie chce, by jego nauka skończyła się jakimś nieprzyjemnym urazem, powinien zaopatrzyć się w ochraniacze. Podczas jazdy na rolkach najbardziej narażone są kolana, łokcie i nadgarstki, czasami zdarzają się też urazy głowy. Najlepiej więc założyć ochraniacze na wyżej wymienione miejsca oraz kask na głowę.

Dobre miejsce do nauki

Znajdź dobre miejsce do nauki. Najlepiej by było to puste boisko o gładkiej powierzchni, gdzie nikt ci nie będzie przeszkadzał. Możesz poprosić o pomoc kogoś kto już umie jeździć na rolkach, ale możesz także uczyć się sam.

Równowaga

Ubierz rolki i wstań. Na początek najważniejszym zadaniem jest złapać równowagę. Jeżeli jeździłeś już na rolkach czy łyżwach będzie ci dużo łatwiej.

Postawa

Ważną rzeczą podczas jazdy jest postawa. Kolana powinny być trochę ugięte, kostki sztywne, stopy powinny być rozstawione równolegle do ramion w odległości od siebie około 10 do 15 centymetrów. Pamiętaj, że jadąc na rolkach w ruchu są tylko nogi i ręce, a nie całe ciało.

Jazda prosto

Na rolkach jeździ się odpychając się na bok,i a nie do tyłu. Stań w lekkim rozkroku (kolana ugięte i ciężar ciała przeniesiony do przodu) i jedną ze stóp ustaw bokiem. Teraz odepchnij się tą stopą, a potem dostaw ją do drugiej. Drugą stopą powtórz ten sam ruch. I tak się właśnie jeździ na rolkach. Trenuj tę umiejętność aż będziesz jeździć płynnie.


Skręcanie

Kiedy już umiesz jeździć prosto czas na naukę skręcania. Jest kilka metod skręcania. Pierwszym sposobem jest wystawienie do przodu nogi z tej strony ciała, w którą chcesz skręcić. Najpierw należy położyć nacisk na zewnętrzną stronę rolki, a potem przenieść na nią ciężar ciała. Drugim sposobem jest skręcanie za pomocą przeplatania stóp w stronę, w którą chce się skręcić. Trzecią metodą jest rozstawienie nóg na szerokość nieco mniejszą niż ramiona i ugięcie z kolana po tej stronie ciała, w którą chcesz skręcić.

Hamowanie hamulcem

Przenieś ciężar ciała na nogę, na której nie masz hamulca, a następnie powoli odchyl do tyłu piętę z hamulcem i zacznij hamować.


Hamowanie rolką

Jedną nogę wygnij do tyłu i ustaw stopę prostopadle do kierunku jazdy. Powoli hamuj wywierając nacisk rolką na podłoże.
embracethe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz